Het OCMW deelt gratis koeken uit aan de schoolkinderen van Sint-Martens-LENNIK

Foto Felix Merckx
Naar jaarlijkse traditie deelde het OCMW van Lennik koeken uit aan de schoolkinderen van het Sint-Goddelieveinstituut uit Sint-Martens-Lennik.Dit is een eeuwenoud gebruik dat, vijftig jaar terug, plaats had op de pui van het (verdwenen) gemeentehuis van Sint-Martens-Lennik, na de kerkelijke plechtigheid op aswoensdag. Er werden 460 zakjes met een boterkoek met rozijnen uitgedeeld, aan de kinderen van de lagere school en kleuters. Er werd ook gedacht aan de zieke kinderen.
In de volksmond werd rond deze gebeurtenis een legende geweven: “Op zekere winterdag verdwaalde een vreemdeling in het gehucht Bossuit. Hij viel uitgeput neer in een gracht en zou ongetwijfeld ondergesneeuwd en bevroren zijn indien een groep kinderen hem niet had ontdekt. De kinderen brachten hem onder en de man kwam te boven. Uit erkentelijkheid voor zijn redding liet de vreemdeling op de schepenbank van de beide Lenniken een stichting inschrijven waarbij bepaald werd dat jaarlijks, op aswoensdag, gratis brood zou uitgedeeld worden aan de schoolkinderen” zo luidt de legende.
Aangezien Aswoensdag in de krokusvakantie viel, werd de koekenbedeling verschoven naar de eerst volgende woensdag.
Het echtpaar Pipenpoy had twee kinderen: Jan Pipenpoy van Pede, heer van Bossuyt, schepen van Lennik, die woonde op ’t hof ten Berg te St. Gertrudis Pede, en Hendrik Pipenpoy, schepen van Lennik.Toen Jan van Pede en Hendrik Pipenpoy de ouderlijke goederen verdeelden stichten zij tevens een jaargetijde voor hun ouders in de kerk van Lennik. Bij deze stichting (bedrag voor een bepaald doel) hoorde een broodbedeling van twee mudden (schepbakken) tarwe aan de armen van Lennik.
De stichting gaat terug tot 20 oktober 1533. Alleen werden in het scenario de ‘huysarmen’ vervangen door kinderen.
Zoeken
Meer Nieuws
marc colpaert | 18 mei 2025
marc colpaert | 17 mei 2025
marc colpaert | 17 mei 2025
marc colpaert | 16 mei 2025
Marc Sluys | 15 mei 2025
Commerciƫle partners, advertenties en vacatures
Marc Sluys | 06 mei 2025
marc colpaert | 05 mei 2025
marc colpaert | 05 mei 2025
marc colpaert | 05 mei 2025
Marc Sluys | 29 apr 2025
Marc Sluys | 29 apr 2025
Marc Sluys | 28 apr 2025
Marc Sluys | 28 apr 2025
Marc Sluys | 24 apr 2025
Marc Sluys | 23 apr 2025
Marc Sluys | 22 apr 2025
Marc Sluys | 22 apr 2025
Marc Colpaert/Marc Sluys | 11 apr 2025