Milieuheffing voor verbranden van huishoudelijk afval

C21

Milieuheffing voor verbranden van huishoudelijk afval

A_ilva
 

In Vlaanderen geldt een milieuheffing voor het storten en verbranden van afvalstoffen. De Vlaamse Regering besliste om die heffing sinds 1 januari 2026 bijna te verdubbelen van 16,26 euro naar 32 euro per ton. Omdat dit een impact heeft op de werkingskosten van ILvA, het intergemeentelijk samenwerkingsverband dat in Geraardsbergen verantwoordelijk is voor het inzamelen van huishoudelijk afval, worden deze kosten verrekend via het principe van de jaarlijkse indexatie. Concreet betekent dit dat de tarieven voor grofvuil en restfractie, afhankelijk van de stijging van de consumptieprijsindex, zullen stijgen vanaf 2027 of 2028.

 

Het principe van jaarlijkse indexatie werd in het werkingsgebied van ILvA ingevoerd in 2025. Dit principe houdt in dat aanpassingen van de aanbiedkost en het tarief per kilogram voor restfractie en GFT door stijgingen van de consumptieprijs gebeuren met veelvouden van 0,05 euro, en dat steeds vanaf het volgende jaar.

 

De gestegen milieuheffing zal dus niet met onmiddellijke ingang leiden tot een stijging van de ophaaltarieven voor huis-aan-huisinzamelingen van grofvuil en restfractie. De tarieven voor de aanbieding van GFT of een bezoek aan het recyclagepark blijven ongewijzigd. Dit retributiereglement wordt ter goedkeuring voorgelegd op de gemeenteraad van 24 februari 2026.

 

“Van het opgehaalde restafval en grofvuil wordt ongeveer 70% gerecycleerd. 30% wordt naar een verbrandingsinstallatie gebracht. De Vlaamse regering beslist nu de heffing daarvoor fors te verhogen, wat ook een kost heeft voor de werking van ILvA en de eindgebruiker. Gelukkig doen de 15 ILvA-gemeenten, waaronder Geraardsbergen, het stukken beter op het vlak van inzameling van restfractie dan het Vlaamse gemiddelde én dan de normen die OVAM oplegt voor 2030. Goed recycleren, sorteren en zo weinig mogelijk afval genereren blijft dus meer dan ooit belangrijk”, zeg schepen van Milieu Stephan De Prez.

    

Delen op FacebookDelen op TwitterDelen op GoogleDelen op DeliciousDelen op DiggDelen op StumbleuponEmail ditMeer...
 
17 feb 2026
marc colpaert
 
 
 
Terug
 

Meer Nieuws

marc colpaert | 16 feb 2026
Commerciƫle partners, advertenties en vacatures

archief