Lijst van de Burger) PEPINGEN en TEAM Pepingen bekvechten rond GECORO

C21

Lijst van de Burger) PEPINGEN en TEAM Pepingen bekvechten rond GECORO

Scherm__afbeelding_2025-06-12_om_08
 

 Gouverneur tikt Pepings bestuur op de vingers over samenstelling GECORO zegt LVB

In maart behandelde de gemeenteraad van Pepingen de nieuwe samenstelling van de gemeentelijke commissie voor ruimtelijke ordening (GECORO). Tijdens de bespreking van het agendapunt in besloten zitting, uitte de LVB-fractie haar bezorgdheden omtrent de samenstelling en stemming. Gouverneur Jan Spooren vernietigt nu de gemeenteraadsbeslissing.

Volgens fractieleider Sander Geerts (LVB - Lijst van de Burger) waren de verhoudingen niet evenwichtig: “De GECORO is een belangrijk adviesorgaan binnen de werking van de gemeente en daar willen we niet licht over gaan. Op onze vraag werd dit in besloten zitting besproken, uit respect voor de privacy van alle betrokken burgers. Ter zitting drukten we meermaals onze bezorgdheden uit over de samenstelling van de GECORO zoals het schepencollege dit voorstelde. Er bleek o.a. amper plaats voor nieuwe kandidaten en er werd vooral gekeken naar dezelfde beroepscategorieën. Dat is jammer, want op vlak van ruimtelijk beleid zorgt een toekomstgerichte en diverse blik juist voor een breder draagvlak. Er is op dat vlak een brede dialoog nodig, geen tunnelvisie. Het bestuur had helaas geen oren naar onze bekommernissen.”

Geen stemming per kandidaat
“Naast een gesloten zitting vroegen we ook om de stemming per kandidaat te organiseren, zoals wettelijk voorzien. De gesloten zitting kwam er, maar de stemming per kandidaat werd geweigerd door het bestuur. Dat is wettelijk niet correct, met als gevolg dat de gouverneur nu het raadsbesluit van 27 maart over de GECORO vernietigt. De aanduiding van de leden en voorzitter moet opnieuw gebeuren. Dat is een belangrijk signaal: we zijn grote voorstander van een participatief beleid in samenwerking met onze adviesraden, maar het bestuur en de schepen in het bijzonder kan niet zomaar soloslim spelen. Onze gemeente heeft baat bij adviesorganen die correct zijn samengesteld volgens de regels van de kunst. Tegelijk roepen we op tot een constructieve houding naar de oppositie toe, want dit kon in maart al vermeden worden met samenwerking en echte dialoog.”

GECORO uit vorige legislatuur blijft in voege
“De leden van de huidige GECORO, die in 2019 werd samengesteld, blijven in functie en de adviesraad kan in tussentijd haar werking voortzetten tot er een correcte vervanging heeft plaatsgevonden. Hier is dus geen stemmingmakerij of vingerwijzen in de pers voor nodig. Het bestuur kan te allen tijde een beroep doen op de deskundigheid van de commissie om adviezen uit te schrijven over grote bouwprojecten. Bijvoorbeeld voor de nieuwbouw van het woonzorgcentrum Mater Dei in Heikruis heeft het bestuur echter nagelaten dat advies op te vragen. We vragen om de focus te leggen op zorgvuldig en wettelijk beleid en de verwijten in de pers richting de oppositie - over gegronde bezorgdheden, zo blijkt - achterwege te laten.”
 

Samenstelling GECORO op de lange baan  door klacht LVB
 
Begin april 2025 werd door de oppositie (LVB) bij de gouverneur klacht ingediend tegen de gemeenteraadsbeslissing van 27 maart 2025 inzake de samenstelling van de gemeentelijke commissie ruimtelijke ordening (GECORO).
 
"De gouverneur bevestigde dat de meerderheid (TEAM Pepingen) de bespreking van de kandidaten correct in besloten zitting deed.
LVB vroeg geheim te stemmen per kandidaat, met uitdrukkelijk de nadruk op geheim willen stemmen. De algemeen directeur van de gemeente heeft dit hem ook bevestigd. De gouverneur trad de meerderheid bij dat een geheime stemming niet nodig was. Het bestuur had het voorstel tot de samenstelling van de GECORO afdoende verantwoord. De gouverneur antwoordde helaas ook dat – een weliswaar strikte lezing van de wetgeving - een afzonderlijke stemming per kandidaat had kunnen gebeurd zijn. Hij voegde echter wel toe dat dit in de praktijk moeilijk werkbaar kan zijn (bv. moeilijkheden om het correcte aantal leden te bereiken, om het genderevenwicht te respecteren, tijdsduur van de zitting, …)." zegt 1ste schepen Kristof De Cuyper TEAM Pepingen
 
TEAM Pepingen is van mening dat de klacht ten onrechte werd opgedeeld in twee delen terwijl deze als één geheel dient bekeken te worden.
 
De meerderheid ziet in de vernietiging van de gemeenteraadsbeslissing een te betreuren precedent, niet alleen voor andere gemeentebesturen maar ook voor onze andere adviesraden, er kan namelijk altijd een stemming per kandidaat gevraagd worden. Dit is in de praktijk onwerkbaar.
 
"Vermoedelijk zal de GECORO omwille van dit te betreuren LVB-initiatief pas in het najaar geïnstalleerd kunnen worden. De toenmalige meerderheid – de huidige oppositie – verandert nu plots van spelregels gezien het hen uitkomt. TEAM Pepingen stelt immers vast dat in de vorige legislatuur het agendapunt door LVB zelf werd behandeld in openbare zitting (dus onwettig gezien dit in gesloten zitting moet gebeuren) en er toen geen sprake was van een geheime stemming, laat staan een stemming per kandidaat. Zeer te betreuren dat LVB blijft beweren oprecht en constructief te zijn maar de praktijk anders is." aldus 1ste schepen Kristof De Cuyper TEAM Pepingen
 
 Ook al is het wettelijk niet verplicht toch werd er weldegelijk advies gevraagd aan de GECORO. Echter gezien de klacht vanwege de oppositie kon de aanvraag niet geadviseerd worden door de GECORO. Door de uiterste behandelingstermijn van de aanvraag en de uitnodigingen en te adviseren aanvraag wettelijk minstens 10 dagen voorafgaand dienen verstuurd te worden kon dit niet meer naar de vorige samengestelde GECORO.  Conclusie : de oppositie heeft ons daar in een pad-situatie gebracht. 


 

Delen op FacebookDelen op TwitterDelen op GoogleDelen op DeliciousDelen op DiggDelen op StumbleuponEmail ditMeer...
 
12 jun 2025
Marc Sluys
 
 
 
Terug
 

Meer Nieuws

Commerciƫle partners, advertenties en vacatures
marc colpaert | 23 mei 2025

archief