Opgraving Jennemiekeskerkhof in Aalst zet de deuren open voor het publiek na opmerkelijke vondst

C21

Opgraving Jennemiekeskerkhof in Aalst zet de deuren open voor het publiek na opmerkelijke vondst

A_a_skelet_aalst
ingezonden foto
 

Tijdens de opgraving van het Jennemiekeskerkhof (1784-1867) in Aalst zijn twee opvallende skeletten aangetroffen. Op de begraafplaats werden de stoffelijke resten van twee geboeide mannen ontdekt. Wie meer wil weten over de opgraving en deze vondsten, kan op zondag 18 januari terecht op de archeologische site voor een geleid bezoek.

Bij de opgraving van het Jennemiekeskerkhof in Aalst vonden archeologen van SOLVA twee skeletten die geboeid in het graf zijn gelegd. De eerste persoon is een volwassen man van rond de 40 jaar die geen onbezorgd bestaan heeft gekend. De analyse van de botten wijst op sporen van ondervoeding in zijn jeugd, een geheelde infectie net boven de linkerknie en tenminste één hernia in de lage rug. Opvallend is dat deze man met zware enkelboeien is begraven. De boeien waren met elkaar verbonden doormiddel van ijzeren schakels die de mobiliteit van de persoon aan banden legden.

 

Het tweede individu was ook een volwassen man, maar deze droeg op het moment van begraving handboeien. De bewaring van dit lichaam was een stuk slechter, waardoor de informatie over de overledene op dit moment beperkter is. Ook de boeien waren zeer slecht bewaard: er resteren slechts een slot of schakel en enkele metaalfragmenten.

De vondsten van geboeide lichamen is opmerkelijk, aangezien dit in België nog niet eerder is vastgesteld, en werpt heel wat vragen op. Zijn het de lichamen van begraven criminelen? Gaat het om geëxecuteerden? Verder biochemisch onderzoek in combinatie met archiefstudie zal in de komende jaren verder uitsluitsel moeten geven over waarom deze mannen zo begraven werden.

PROGRAMMA:

De opensleuvendag vindt plaats op zondag 18 januari. De archeologen geven zondag 18 januari rondleidingen van 10u tot 12u en van 13u tot 16u. De toegang is gratis. Reservatie is niet nodig.

De rondleidingen starten aan de werfketen (Dendermondse Steenweg 75c, 9300 Aalst).

Let op: De archeologische site is slechts beperkt toegankelijk voor rolstoelgebruikers. 

Delen op FacebookDelen op TwitterDelen op GoogleDelen op DeliciousDelen op DiggDelen op StumbleuponEmail ditMeer...
 
15 jan 2026
marc colpaert
 
 
 
Terug
 

Meer Nieuws

Commerciƫle partners, advertenties en vacatures
redactie | 25 dec 2025
marc colpaert | 24 dec 2025

archief